Koloseum w Rzymie

Koloseum to symbol Wiecznego Miasta, który znajduje się w pobliżu innych wyjątkowych zabytków – Forum Romanum oraz Palatynu. Co roku ten niezwykły i przesiąknięty historią obiekt zwiedza ponad 5 mln ludzi. Starożytny Amfiteatr Flawiuszów nie bez kozery zalicza się w poczet siedmiu cudów świata. Obiekt to prawdziwy kolos, choć jego nazwa nie nawiązuje do ogromnych rozmiarów budynku, a do znajdującego się nieopodal wielkiego posągu Nerona, zwanego Kolosem.

Czterokondygnacyjny Amfiteatr zapiera jednak dech w piersiach swoimi rozmiarami, a jak podają niektóre źródła, mógł on pomieścić nawet 80 tys. widzów. Na szczególną uwagę zasługuje również hypogeum, czyli skomplikowana podziemna struktura, zawierająca liczne mechanizmy, które umożliwiały m.in. szybkie zalanie areny wodą, czy transport ogromnych zwierząt np. słoni. Zwiedzając Koloseum możemy nie tylko podziwiać kunszt starożytnych architektów, ale i możemy przenieść się do czasów największej świetności epoki rzymskiej. Jest to również wyjątkowe miejsce dla chrześcijan, których według niektórych źródeł historycznych, mordowano na arenie. Amfiteatr jest także obiektem pełnym sprzeczności. Z jednej strony zadziwia swoim pięknem i majestatem, a z drugiej strony przywodzi o dreszcze na myśl o swojej krwawej historii.

Data rozpoczęcia budowy Koloseum nie jest do końca znana – historycy wskazują na 70 lub 72 r. Wiadomo jednak, że obiekt wzniesiono na polecenie cesarza Wespazjana, czyli założyciela dynastii Flawiuszów. Amfiteatr powstawał blisko 10 lat, a jego otwarcie zainaugurował cesarz Tytus, rozpoczynając tym samym studniowe igrzyska. Na arenie toczyły się wówczas walki gladiatorów, starcia ze zwierzętami, a także bitwy morskie. W swojej historii Koloseum doświadczyło kilku trzęsień ziemi, co w znacznej mierze uszkodziło budowlę.

Colosseum in Rome from Sandro Götze on Vimeo.

 

Wstęp do Koloseum jest płatny. Za normalny bilet należy zapłacić 12 euro, a za ulgowy 7,50. W cenie wejściówki dodatkowo otrzymujemy możliwość zwiedzenia Forum Romanum oraz Palatynu. Osoby do lat 17 i po ukończeniu 65 roku życia mają darmowy wstęp do wymienionych obiektów. Dodatkowe informacje i zdjęcia o Koloseum można sprawdzić na http://rzym.lovetotravel.pl/rzymskie_koloseum