Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie

Mauzoleum Abrahama Lincolna to jeden z najpiękniejszych zabytków w Waszyngtonie i USA. Obowiązkowe miejsce, które należy zobaczyć podczas zwiedzania stolicy Stanów Zjednoczonych. Zabytkowa budowla poświęcona jest pamięci szesnastego prezydenta USA – Abrahama Lincolna. Obiekt znajduje się na zachodnim krańcu parku National Mall.

Symbolika dotycząca Stanów Zjednoczonych a zabytek

Mauzoleum zostało wzniesione na planie prostokąta i z wyglądu przypomina klasyczną grecką świątynię. Budowla otoczona jest przez 38 kolumn doryckich wykonanych z białego marmury. Dwie z nich znajdują się przy wejściu, a pozostałe 36 symbolizują 36 stanów, które tworzyły Unię za czasów Abrahama Lincolna. Dodatkowo nad kolumnami wyrzeźbiono 48 festonów, mających przypominać o 48 stanach Unii.

Zobacz 6 metrowego Lincolna podczas zwiedzania Waszyngtonu

Równie zachwycające jest wnętrze tego pięknego zabytku Stanów Zjednoczonych. Na Memoriał składają się trzy komory oddzielone za pomocą dwóch rzędów jońskich kolumn. Najbardziej zadziwiający jest jednak majestatyczny posąg przedstawiający zadumanego Abrahama Lincolna, siedzącego w fotelu. Wysokość oraz szerokość rzeźby to niemal 6 m. Pomnik został wykonany z 28 fragmentów georgijskiego marmuru tak precyzyjnie dopasowanych, że nie można uchwycić miejsc ich łączenia. Nad głową Lincolna widnieje inskrypcja upamiętniająca prezydenta, a na pozostałych ścianach wyryto również jego wielkie przemówienia.

Martin Luther King i "I Have a Dream"

Dwa lata po śmierci Lincolna zaproponowano stworzenie mauzoleum, jednak budowle rozpoczęto dopiero w 1915 r. Zaprojektowaniem obiektu miał się zająć Henry Bacon, natomiast posąg Lincolna wyrzeźbił Daniel Chester French. Uroczyste otwarcie Memoriału nastąpiło ostatecznie 30 maja 1922 r. Budynek związany jest także z innymi historycznymi wydarzeniami. W 1963 r. to właśnie pod Mauzoleum Lincolna zakończył się marsz na Waszyngton, a Martin Luther King wygłosił tam słynne przemówienie opatrzone później tytułem: „I Have a Dream”.

Fenomen mauzoleum i inne zabytki Waszyngtonu

Co roku, podczas zwiedzania USA i Waszyngtonu, Mauzoleum Lincolna odwiedza ok. 6 mln turystów. Ten wspaniały zabytek Ameryki Północnej swoją popularność zawdzięcza również przepięknemu otoczeniu oraz innym zabytkom Waszyngtonu znajdującym się w pobliżu. Ze schodów Memoriału rozpościera się wspaniały widok na największą z waszyngtońskich sadzawek lustrzanych oraz na widoczny nieco dalej pomnik Waszyngtona.

Lincoln Memorial Timelapses from Lantern Creek Productions on Vimeo.