Katedra Notre Dame w Paryżu

Katedra Notre Dame to niekwestionowana królowa zabytków gotyckich. Tę majestatyczną świątynię rocznie odwiedza ponad 13 mln ludzi. Notre-Dame de Paris góruje nad Sekwaną na wyspie zwanej Île de la Cité, a z jej wysokich na 70 m wież rozpościera się wspaniały widok na panoramę Paryża. Dużą popularność katedra zyskała również dzięki bestsellerowej powieści Victora Hugo pt. „Dzwonnik z Notre Dame”. Na uznanie zasługuje nie tylko zewnętrzny wygląd budowli, ale też to, co skrywa wewnątrz. W środku katedry panuje półmrok i tajemniczy klimat. Na każdym kroku można podziwiać tam najznamienitsze rzeźby gotyckie, a także witraże i rozety. Niezwykłych wrażeń dostarcza zwłaszcza olbrzymia rozeta północna, która mieni się tysiącem barw i ukazuje fantastyczną grę świateł.

Budowę katedry rozpoczęto w 1163 r. z inicjatywy biskupa Maurice’a de Sully’ego, a wznoszenie całego obiektu zakończono dopiero ponad 180 lat później. Kościół jest nie tylko perłą architektoniczną gotyku, ale też posiada niezwykłą wartość dla ludzi wierzących. Nazwę Notre Dame tłumaczy się jako „Nasza Pani”, co odnosi się do Matki Boskiej. We wnętrzu katedry znajdziemy relikwie Męki Pańskiej, czyli Koronę Cierniową oraz gwoździe, którymi przybito Chrystusa do krzyża. Korona Cierniowa została sprowadzona do Francji przez króla Ludwika IX Świętego w 1237 r. i obecnie stanowią jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich. Przez wiele lat obiekt stanowił centrum wydarzeń historycznych Francji np. podczas koronacji Napoleona, czy w procesie rehabilitacyjnym Joanny d’Arc. Swój epizod katedra Notre Dame miała również w czasach Rewolucji Francuskiej, gdy uniknęła zburzenia i została przemianowana na „Świątynię Rozumu”.

Wejście do katedry jest bezpłatne. Jeśli jednak chcemy zwiedzić skarbiec lub wejść na wieże, to musimy zapłacić. Bilet wstępu do skarbca kosztuje 3 euro, natomiast za wstęp na wieże trzeba zapłacić 8,5 euro i przy okazji pokonać 387 schodów.

Notre Dame de Paris - Francia 2011 from FEB Productions on Vimeo.