Opera w Sydney

Sydney Opera House to jeden z najoryginalniejszych zabytków Australii oraz jej symbol. Opera położona jest u wybrzeży przylądka Bennelong Point w Sydney i świetnie komponuje się z otaczającym ją miastem oraz wodą. Budynek autorstwa Jorna Utzona jest jednym z głównych celów wycieczek do Australii. Budynek opery w Sydney stanowi arcydzieło nowoczesnego ekspresjonizmu oraz jest powodem do dumy dla wszystkich mieszkańców Australii.  

Niezwykły gmach opery i największe organy na świecie

Gmach opery składa się z trzech grup sklepionych i zachodzących na siebie fragmentów dachu, które przypominają powiewające żagle. Budynki zabytku rozmieszczone są na obszernym podium podzielonym tarasami i otoczone promenadami. W środku obiektu znajdziemy kilka sal przystosowanych do różnego rodzaju widowisk takich jaki: Concert Hall, Drama Theatre, Playhouse, czy Joan Sutherland Theatre. Mieszczą się tu także największe na świecie organy mechaniczne liczące aż 10,5 tys. piszczałek.

Twórca Jorn Utzon i ciekawostki o budowie opery

Budowę opery wykonanej ze stali betonu i szkła rozpoczęto w roku 1957. Wznoszenie obiektu zakończono dopiero w 1973 roku, a więc 10 lat później niż pierwotnie zakładano. W trakcie prac budowniczowie napotkali dodatkowo kilka utrudnień, co wielokrotnie zwiększyło także koszt budowy. Efekty jakie osiągnięto warte były jednak takich poświęceń, a na uroczystości otwarcia opery pojawiła się sama Elżbieta II. Ojcem Sydney Opera House jest duński architekt Jorn Utzon. Jego projekt został wyłoniony spośród 222 innych, nadesłanych z 32 państw świata. Gmach budowli najczęściej przypomina żagle zawijające do portu, chociaż według niektórych doniesień, Utzon wzorował się na liściach paproci lub cząstkach pomarańczy.

Zwiedzanie opery i bilety

Najbardziej znany zabytek Australii najlepiej prezentuje się z wody lub wieczorem, gdy jest pięknie oświetlony. Warto jednak zwiedzić też ten wspaniały zabytek od środka, jak robi to co roku ok. 8 mln osób. Oczywiście najlepiej wybrać się na koncert bądź przedstawienie teatralne, by jak najlepiej poznać walory opery. Bilety na spektakle oscylują w granicach 300 dolarów, lecz istnieją też tańsze opcje, aby zajrzeć do zakamarków zabytku. Półtoragodzinne zwiedzanie opery kosztuje zwykle 150 dolarów, jednak można wcześniej zarezerwować bilety przez Internet, które spadają czasem do ceny 30 dolarów.

SYDNEY OPERA HOUSE | Facade projection from URBANSCREEN on Vimeo.