Partenon

Cywilizacja starożytnej Grecji do dzisiaj fascynuje, zatem nic dziwnego, że turyści chętnie odwiedzają miejsca noszące jej ślad. Jednym z nich są Ateny, stolica Grecji pełna jest starożytnych ruin, których zwiedzanie jest główną atrakcją miasta. Na szczególną uwagę zasługuje Partenon, monumentalna budowla górująca nad miastem.

Rys historyczny

Obiekt został wzniesiony w połowie V w. p.n.e. na Akropolu, niewielkim wapiennym wzgórzu w greckich Atenach. W projekcie przede wszystkim zastosowano założenia stylu doryckiego, z niewielką domieszką stylu jońskiego. Było to bardzo ważne przedsięwzięcie, budynek miał być miejscem kultu patronki miasta, Ateny Dziewicy (Partenos). Pierwotnie wewnątrz świątyni ustawiono monumentalny posąg bogini, mierzący ponad 12 metrów wysokości, projektem zajął się wybitny rzeźbiarz, Fidiasz. Posąg w całości wykonany był metodą chryzelefantyny – postać wyrzeźbiono w kości słoniowej, a następnie pokryto złotem. Niestety, na początku naszej ery rzeźba uległa zniszczeniu. Cała budowla na przestrzeni wieków była ograbiana ze szlachetnych materiałów ją zdobiących, w V w. n.e. świątynia uległa poważnemu pożarowi.

Zwiedzanie Partenonu

Wejście na Akropol mieści się w zabytkowej dzielnicy stolicy, w której przez cały dzień tętni życie. Każdy może bezpłatnie przespacerować się po Akropolu, jednak aby dostać się na sam szczyt, należy zapłacić 12 Euro za wstęp, bilet upoważnia nas również do zwiedzania rzymskiego forum, agory, a także teatru Dionizosa i świątyni Zeusa. W sezonie turystycznym, od kwietnia do września, można wybrać się na Partenon między 8.30 a 19.30, od października czas ten skraca się do 16.30. Udając się na Akropol latem, warto pamiętać o intensywnym słońcu, przed którym na wzgórzu nic nas nie uchroni. Dlatego osoby bardziej wrażliwe powinny wybrać godziny poranne lub wieczorne na wycieczkę po świątyni. Sam Partenon jest dość surowy, dlatego po wizycie w nim warto odwiedzić także Muzeum Akropolu, w którym znajdziemy liczne rzeźby oraz detale architektoniczne, które zdobiły przed wiekami poszczególne budowle tego wapiennego wzgórza. Wystawa mieści się w nowoczesnym budynku przy samym wejściu na Akropol, z południowej strony.