Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia, czyli Świątynia Pokutna Świętej Rodziny należy do obiektów, których nie da się opisać, lecz trzeba je zobaczyć. Ta niesamowita katedra w Barcelonie jest pełna ciekawostek, tajemnic i architektonicznych ekstrawagancji. Kościół autorstwa Antonio Gaudiego, choć wciąż nie ukończony, to już wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To jeden z najwspanialszych zabytków Barcelony, Katalonii, a nawet całej całej Hiszpanii.

Wnętrze i budowa największej katedry w Barcelonie

 

Budowę położonej w centrum Barcelony świątyni rozpoczęto w roku 1882. Architektem obiektu był wówczas Francisco de Paula del Villar, jednak już po roku popadł on w konflikt ze stowarzyszeniem finansującym budowę, a nowy projekt kościoła zlecono Antonio Gaudiemu. Wybitny architekt poświęcił całe życie na tworzenie Sagrada Familia, lecz w chwili jego śmierci, obiekt ukończony był jedynie w 25%. Wznoszenie świątyni trwa już ponad 130 lat, a jej zakończenie przewiduje się na rok 2020 lub 2030. Obecnie wybudowano jedynie 8 z 18 wież, jednak już w tym momencie kościół zapiera dech w piersiach. Wieże mają symbolizować 12 apostołów, 4 ewangelistów, Maryję oraz Jezusa. Trzy fasady mają natomiast przedstawiać życie Chrystusa. Dwie pierwsze zostały już ukończone i prezentują Boże Narodzenie oraz Mękę Pańską. Trzecia, Fasada Chwały, będzie ukazywała zmartwychwstanie Chrystusa.

Kunszt Antonia Gaudiego - tajemnice i ciekawostki

Majestatyczność tego niezwykłego zabytku Hiszpanii wprawia w zachwyt, lecz to co znajdziemy w środku świątyni, to prawdziwe dzieło sztuki. Niemal każdy detal w kościele coś symbolizuje i zmusza do myślenia. Całość ma w założeniu kojarzyć się z Jerozolimą, a wpadające przez okna promienie światła przez cały dzień zmieniają klimat świątyni. Wiele z ornamentów i rzeźb przybiera abstrakcyjne formy lub naśladuje przyrodę. Kolumny w nawach do złudzenia przypominają pnie, a ich sklepienia korony drzew. Cała świątynia opowiada historię wiary chrześcijańskiej, a każdy nawet najmniejszy szczegół jest dopracowany z niezwykłą starannością.

Sagrada Familia - zwiedzanie i bilety

Ten monumentalny zabytek Barcelony jest odwiedzany co roku przez blisko 3 mln ludzi. Zwiedzanie Barcelony najlepiej rozpocząć od  katedry rano, gdy w świątyni nie panuje jeszcze tak duży tłum. Wejście do Sagrada Familia jest płatne. Normalny bilet kosztuje w granicach 13 euro, a za wejściówkę z przewodnikiem musimy już zapłacić ok. 17 euro. Dostać się do Barcelony można albo tanimi liniami lotniczymi (http://www.pansamolocik.pl/loty/PL/BCN/tanie-loty-do-barcelony.html) i poszukać noclegu na miejscu, albo można wykupić przelot z hotelem i wyżywieniem (http://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/hiszpania/barcelona/)

La Sagrada Familia from Luis Caldevilla on Vimeo.