Schonbrunn

Wiedeń to przepiękne miasto, pełne cudów. Jednym z nich jest niewątpliwie Schonbrunn, największy kompleks pałacowy w całej metropolii. Na zwiedzających czeka tutaj niesamowita atmosfera, piękne ogrody, parki idealne na romantyczne spacery, monumentalna Glorietta oraz zoo - jedno z najnowocześniejszych i najlepszych na całym świecie. Nie warto więc się zbyt długo zastanawiać i po prostu odwiedzić to niezwykłe miejsce.

Pałac Schonbrunn - dlaczego jest taki wyjątkowy?

Pałac Schonbrunn został zbudowany w XVII-XVIII wieku na specjalne zamówienie cesarza Leopolda I. Jego projekt stworzył zaś Johann Bernhard Fischer von Erlach. Budynek ten do dziś jest po prostu niezwykły, a jego historia jeszcze ciekawsza. Znajduje się on w 13. dzielnicy miasta, a jego wystrój świetnie wpasowuje się w styl barokowy. We wnętrzu czeka mnóstwo fresków, sztukaterii, a kolor żółty, którym została pomalowana elewacja był ulubioną barwą Marii Teresy.

Pałac został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1996 roku, co nie jest zaskoczeniem, bo jako dawna letnia rezydencja należąca do rodziny cesarskiej stanowi jeden z najwspanialszych budynków w stylu barokowym w całej Europie. W przybudówce można znaleść Muzeum Powozów, a teren, który rozpościera się wokół pałacu to niezwykle piękny ogród w stylu francuskim. Sam budynek ma 1441 komnat, jednakże tylko 45 jest udostępniane do zwiedzania. Cena za wejście na godzinę, do około 40 pomieszczeń to 17,50 euro.

Atrakcje czekające w najstarszym ogrodzie zoologicznym na świecie

Historia najstarszego zoo świata sięga 1752 roku, kiedy to cesarz Franciszek I Stefan Lotaryński po raz pierwszy przyprowadził do dopiero co utworzonej menażerii w parku zamkowym swoich gości. Następnie w 1906 roku urodził się tu słoń afrykański. To był pierwszy taki przypadek na świecie. W 2007 roku zaś poczęto tu pandę o imieniu Fu Long, później zaś kolejne niedźwiadki.

Zoo Schonbrunn należy do najnowocześniejszych na całym globie, a żyje tu aż ponad 500 gatunków zwierząt. Zachwycają tutaj pomieszczenia, które imitują lasy deszczowe, nowy dom orangutanów wiedeńskich czy obszar dedykowany zwierzętom z Ameryki Południowej. Dodatkowo na zwiedzających czekają tu specjalne pokazy i warsztaty, które poszerzają wiedzę o faunie i florze całego świata. Cena za wejście do zoo to około 18 euro za osobę dorosłą i 9 euro za młodzież i dzieci.