Tadż Mahal

Ulubionym zabytkiem zakochanych bez wątpienia jest Tadż Mahal. To mauzoleum to nie tylko perła architektury, ale i symbol wielkiej miłości. Obiekt został wybudowany nad rzeką Jamuna, w mieście Agra w Indiach, mieszczącej się ok. 200 km od Delhi, czyli dawnej stolicy Indii. W 2007 roku grobowiec Tadż Mahal ogłoszono jednym z siedmiu nowych cudów świata. Co roku ten niesamowity zabytek Indii wpisany na listę UNESCO odwiedza ponad 3 mln turystów.

Budowa i opis wnętrza mauzoleum

Kompleks obiektu składa się z głównej świątyni ozdobionej wielką kopułą i olbrzymią bramą, która ma symbolizować wrota do Raju. Świątynię główną otaczają cztery minarety, czyli wieże nawołujące wiernych do modlitwy. Cały zabytek został stworzony z białego marmuru sprowadzonego z oddalonego o 350 km kamieniołomu. Swoje piękno Tadż Mahal zawdzięcza również kamieniom szlachetnym, półszlachetnym oraz dekoracjom kaligraficznym z czarnego marmuru. Wznoszenie zabytku trwało 16 lat przy udziale ok. 20 tys. robotników i najlepszych ówczesnych artystów. Według niektórych przekazów robotnicy i architekci zostali po ukończeniu pracy okaleczeni tak, aby już nigdy nie powstała równie piękna budowla. Zakochani upodobali sobie zwiedzanie świątyni szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca, co jeszcze lepiej oddaje piękno budowli.

Ciekawostki - historia zabytku i wielkiej miłości

Tadż Mahal związany jest z historią wielkiej miłości, dlatego też nosi przydomek świątyni miłości. Mauzoleum zostało wybudowane przez Szahdżahana, wywodzącego się z dynastii Wielkich Magołów, na cześć przedwcześnie zmarłej żony. W 1631 r. ukochana cesarza poniosła śmierć w trakcie porodu czternastego dziecka, mając zaledwie 38 lat. Zgodnie z legendą Mumtaz Mahal przed śmiercią nakazała mężowi spełnienie trzech obietnic: mąż miał się zaopiekować dziećmi, nigdy więcej nie brać ślubu oraz wybudować budynek na jej pamiątkę. Takim oto sposobem został wybudowany jeden z najpiękniejszych obiektów na świecie.

Zwiedzanie i wstęp do mauzoleum

Chcąc odwiedzić Tadż Mahal należy się liczyć z dość wysokim kosztem, wynikającym przede wszystkim z ceny przelotu samolotem. Za bilet lotniczy do Delhi musimy zapłacić ok. 2 tys. zł, a za wstęp do mauzoleum w granicach 50 zł.

taj mahal from Gertjan van der Gaag on Vimeo.