Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to jedna z najsłynniejszych budowli świata oraz cel większości wycieczek do Chin. Zespół fortyfikacji liczy aż 8851,8 km długości, z czego ponad 6 tys. km to rzeczywista długość Muru Chińskiego, a ponad 2 tys. km to naturalne bariery (góry, rzeki), stanowiące integralną część budowli. Oznacza to, że można dostrzec Wielki Mur Chiński z kosmosu.

Najważniejszy zabytek Chin

Ten najbardziej znany z zabytków Chin to symbol dawnej potęgi zjednoczonego Cesarstwa Chińskiego. W 1987 r. obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a trzydzieści lat później ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.  „Głowa starego smoka”, czyli początek muru ma miejsce u wybrzeży Morza Żółtego w Szanhajkuan. Mur rozciąga się dalej przez Chiny Północne i swój koniec zaznacza na progu pustyni Gobi.

Budowa Wielkiego Muru Chińskiego

Historia tworzenia tego niezwykłego zabytku kryje wiele ciekawostek. Budowa Wielkiego Muru Chińskiego zajęła tysiące lat i stanowi znamienny ślad w historii Chin. Pierwsze wały obronne zaczęły powstawać już w VII w. p.n.e., lecz dopiero pod koniec III w. p.n.e. pojawiła się koncepcja stworzenia jednolitej budowli granicznej. Wielki Mur Chiński jest jednak najbardziej kojarzony z dynastią Ming, która w latach 1368-1644 poczyniła największe postępy we wznoszeniu fortyfikacji. Niestety Wielki Mur Chiński skrywa w sobie też ponurą przeszłość. Przez wielu jest on uznawany za „najdłuższy cmentarz świata”, gdyż jego budowa pochłonęła tysiące ofiar, które nie wytrzymywały katorżniczych warunków pracy.

Wycieczka do Chin i zwiedzanie Wielkiego Muru

Ten fascynujący zabytek przyciąga co roku około 9 mln turystów, którzy pragną poczuć na własnej skórze powiew minionego cesarstwa. Za tygodniową wycieczkę do Chin z biurem podróży oferującą zwiedzanie muru zapłacimy w granicach 3-4 tys. zł, natomiast sam koszt wstępu na mur wynosi blisko 30 zł. Według wielu podróżników Wielki Mur Chiński najbardziej okazale prezentuje się jesienią, gdy otaczające budowlę drzewa przybierają malownicze barwy złota i czerwieni. Ze względu na ogromną długość fortyfikacji warto się również zastanowić nad dokładnym miejscem zwiedzania. Dużą popularnością cieszy się Badaling, czyli pasmo wzgórz położone 70 km od Pekinu. Znajduje się tam najlepiej zachowany odcinek fortyfikacji, a widoki wprost zapierają dech w piersiach. Niezależnie jednak od tego kiedy i gdzie będziemy podziwiać Wielki Mur Chiński pewne jest, że jego potęga na zawsze już zostanie w naszej pamięci.

RichTech Helicopter Aerial Imaging 2014 Demo | China Great Wall | Yellow River | Aerial Imaging Service | 4K Aerial Footage from on Vimeo.