Wieża Eiffla w Paryżu

„Żelazna dama”, jak zwie się Wieżę Eiffla, to wizytówka miasta zakochanych i zarazem najpopularniejszy zabytek Paryża i Francji. Żelazna konstrukcja umiejscowiona jest w zachodniej części miasta nad Sekwaną i na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego. Obiekt stanowi obowiązkowy i często pierwszy punkt zwiedzania Paryża, dla tych, którzy wybierają się do stolicy Francji. Co roku Wieżę Eiffla podziwia niemal 7 mln turystów. Zobacz hotele w pobliżu Wieży Eiffla - https://www.kayak.pl/Hotele-Paryz_Wieza-Eiffla.L943.36014.hotel.ksp

Budowa najwyższego zabytku Paryża

Najwyższa konstrukcja Paryża została wybudowana w setną rocznicę rewolucji francuskiej. Na Wstawie Światowej w 1889 r. „Żelazna dama” miała reprezentować potęgę gospodarczą Francji i wielki kunszt jej inżynierów. Przez ponad 40 lat, aż do 1930 r. wieża nosiła tytuł najwyższej budowli świata. Swoją nazwę wieża zawdzięcza projektantowi Gustave’owi Eifflowi, chociaż nie był on jedynym projektantem, który dokładał swych starań przy tworzeniu konstrukcji.

Ciekawostki - Ile waży i ile metrów ma wieża Eiffla?

Ten żelazny kolos waży niemal 10 tys. ton, a jego wysokość wynosi 324 m i w zależności od temperatury waha się nawet o 18 cm. Przy silnych podmuchach wiatru konstrukcja może się ponadto kołysać na 6-7 cm. Co ciekawe po upływie 20 lat wieża miała zostać rozebrana. Eiffel chcąc ustrzec przed tym budowlę, założył na „Żelaznej Damie” laboratorium metrologiczne i aerodynamiczne. Dzięki jego staraniom to niezwykłe dzieło sztuki inżynieryjnej wciąż stróżuje nad Paryżem. Wieża Eiffla w swojej historii miała także ważny epizod w trakcie I wojny światowej. Zapewniała ona wówczas łączność z wojskowymi posterunkami na granicy z Niemcami.

Wstęp na wieżę - cennik

Wieża prezentuje się wyjątkowo efektownie latem oraz wieczorem, gdy jest oświetlona. Za wstęp na drugie piętro dorośli muszą zapłacić 16 euro. Można tam się dostać schodami lub windą. Na trzecie piętro można już dostać się już jedynie windą, a za bilet wstępu trzeba zapłacić 22 euro. Warto jednak skorzystać z tej atrakcji, gdyż nigdzie indziej nie doświadczymy tak wspaniałego widoku na panoramę Paryża. Uroki tego zabytku powinni podziwiać ludzie z całego globu, gdyż jak powiedział Eiffel, wieża została wzniesiona dla Paryża, dla Francji i całego świata.

A Short Journey 'Eiffel Tower' // iPhone 4S from The Film Artist on Vimeo.